XX REAL - realitná kancelária

Hypocentrum

Bytový dom CAPITIS

IBV - Nábrežie

Chochoľná - Velčice

Obytná zóna Majer

Beckovská Vieska
Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Záujem o nové bývanie v Bratislave je na vzostupe 

Dopyt po novom bývaní je taký silný, že napriek vstupu nových projektov na trh rezidenčných nehnuteľnosti v Bratislave, ponuka voľných bytov klesá.  Záujem o nové bývanie rastie v segmente novostavieb, rovnako aj v prípade bytov zo sekundárneho trhu.

Trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami v Bratislave si totiž postupne získava stratenú dôveru.  Dôkazom, že sa dobre predávajú byty z papiera, teda ešte v štádiu kedy sa nezačalo s výstavbou, je napríklad projekt Panorama City, Miletičova 5, Jégeho Alej IV či druhá etapa Slnečníc.

Počet voľných dokončených bytov klesol pod 1000, pričom tento úbytok kontinuálne pokračuje už päť kvartálov. Ponuka v dokončených projektoch sa míňa rýchlejšie ako v minulosti, prispieva tomu ochota developerov dohodnúť sa s kupujúcimi pri dopredaji posledných bytov na výhodnejšej cene alebo na bonuse v podobe parkovacieho miesta. Veľkou výhodou v porovnaní s rozostavanými projektmi zostáva možnosť okamžitého nasťahovania a užívania bytu.

V prvom kvartáli sa predalo 643 bytov v 83 bratislavských rezidenčných projektoch. Najviac zaujal projekt štartovacieho bývania situovaný v treťom bratislavskom okrese s názvom „Byty Stromová“, ktorý sa po dvoch týždňoch od spustenia predaja takmer vypredal. Celkovo sa najviac, takmer 200 bytov, predalo v druhom bratislavskom okrese,  najviac v projektoch Miletičova 5 a Jégeho Alej IV, dobre predávali tiež projekty v Ružinove – Ružinovská 44, Sun Park Residence a Dornyk.  

V nových projektoch, ktoré na trh prišli počas prvého štvrťroku 2014, sú rovnakým, približne tretinovým podielom zastúpené dvojizbové (okres BA II a BA V) a trojizbové byty (okres BA I, BA II a BA IV). Celkovo je na trhu najviac dvojizbových bytov. Tvoria približne 40% ponuky, trojizbové byty predstavujú tretinu z ponuky voľných bytov v Bratislavských projektoch.

 

 

Priemerná cena voľných bytov v novostavbách sa ustálila na úrovni 1 776 EUR za m2 bez DPH, čo je o 7 EUR menej, ako pred štvrťrokom. Pokles je spôsobený prílevom bytov v nových projektoch, ktoré v silnom konkurenčnom boji lákajú klienta v prvom rade na výhodnú cenu. Pokles ceny je spôsobený aj tým, že sa na trh dostáva viac štartovacích bytov a ďalším faktorom, ktorý mal vplyv na zníženie priemernej ceny bytov sú dopredajové, prípadne časovo obmedzené akciové ceny.

Iná situácia je na trhu so sekundárnou ponukou. Už viac ako rok rastie priemerná ponuková cena, aktuálne je na úrovni 1 804 EUR za m2. Reakcia na pozitívne správy z rezidenčného trhu je veľmi promptná a na priemernú cenu vplýva aj rýchla obmena ponuky alebo vypredanie najvýhodnejších ponúk.

 

K najvyhľadávanejším bytom z ponuky realitnej kancelárie LEXXUS patrili v prvom štvrťroku 2014 trojizbové byty, naopak v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom mierne klesal záujem o ponuku dvojizbových bytov. Jednoizbové byty si dlhodobo držia približne 15%-tný podiel na dopytoch po nehnuteľnostiach. Kategória päťizbových bytov je záujemcami dlhodobo preskakovaná, klienti sa buď uspokoja s väčším štvorizbovým bytom alebo hľadajú alternatívu rodinného domu. Tie sa v okrajových štvrtiach mesta cenovo približujú päťizbovým bytom v meste alebo sú dokonca lacnejšie.

 

Nastolený trend vývoja bratislavského rezidenčného trhu z minulého roka a pozitívny vývoj dopytu v prvom kvartáli naznačujú jeho budúce smerovanie. Za významnej podpory nízkych úrokových sadzieb, dostupnosti hypoték a oživenia ekonomiky je možné minimálne v tomto roku očakávať rastúci záujem o nové byty v bratislavských rezidenčných projektoch. Významnú úlohu v najbližších rokoch zohrá silná generácia z 80. rokov minulého storočia, o ktorej sa písalo v súvislosti s predlžovaním doby bývania u rodičov.    

 

Autor článku: Ing. arch. Michal Zajíček, analytik spoločnosti LEXXUS
Zdroj: LEXXUS, a.s., XX REAL, s.r.o.

Novinky a aktuality
30.3.20220 Zvažujete kúpu nového bytu? Je lepšia novostavba alebo radšej starší byt? Nekonečná dilema. Bratislava. Možno aj vy patríte medzi ...
14.1.2019 Zvýšia sa v roku 2019 ceny bytov? Rok 2018 sa vyznačoval kontinuálnym rastom cien bývania. V 1. polroku rástli ceny najmä mimo ...
20.11.2018 Ceny bytov lámu rekordy, analytici však bublinu nevidia "Ak v rokoch 2016 a 2017 medziročne stúpli ceny v silných lokalitách ako ...
10.7.2018 Ceny nových bytov v Bratislave naďalej stúpajú BRATISLAVA - Predaju novostavieb sa v druhom štvrťroku tohto roka v Bratislave ...
4.5.2018 KOŠICE ČI PREŠOV. ĽUDIA SÚ TERAZ OCHOTNÍ ZA BYTY PRIPLATIŤ Ceny bytov stúpli za posledné roky o 40 až 60 percent. VÝCHOD. ...
Zoznam
nehnuteľností
Kategória Lokalita
V krátkosti o nás

Aby sme proces získania vašej vysnívanej nehnuteľnosti čo najviac zjednodušili, vytvorili sme nový koncept služieb. Spojili sme služby realitnej kancelárie XX REAL a Hypocentra pod „jednu strechu“. 

Garanciou kvality sú vyše 15-ročné skúsenosti so sprostredkovaním finančných služieb a rovnako silné skúsenosti s realitným trhom.
 
Nestrácajte čas hľadaním, triedením a štúdiom všetkých potrebných informácií. Získajte ponuku financovania a bývania pripravenú presne pre vaše potreby.

Mgr. Ján Migaš