XX REAL - realitná kancelária

Hypocentrum

Bytový dom CAPITIS

IBV - Nábrežie

Chochoľná - Velčice

Obytná zóna Majer

Beckovská Vieska
Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Treba sa báť kúpiť byt v rekonštruovanej budove?

Pri výbere nového bývania sa často zaoberáme dilemou, či ísť do kúpy drahšieho bytu v novostavbe alebo sa rozhodnúť pre lacnejšiu kategóriu bytu s podobnými parametrami v staršej zástavbe, avšak s nižšou obstarávacou cenou. 
 
Výhody bývania v nových developerských projektoch rozoberá mnoho odborných článkov, realitný portál Ringo.sk sa však na túto problematiku pozrel z inej strany.  Aké benefity poskytuje bývanie v staršej, zrekonštruovanej budove? Skutočne ide o alternatívu kvalitného bývania za oveľa výhodnejšiu cenu? Pýtali sme sa odborníka z oblasti realít Ing. arch. Michala Zajíčka.
 „Dnešné technológie, moderné postupy a stavebné materiály dovoľujú bezproblémovo sanovať aj  veľmi zanedbané objekty. Každá rekonštruovaná budova je v prvom rade staticky posúdená, zvlášť ak sa objekt bude aj nadstavovať. Preto, čo sa  kvality stavby týka, nie je dôvod sa obávať,“ radí analytik spoločnosti LEXXUS, Michal Zajíček.  
 
Ak zvažujte kúpu staršieho bytu v zrekonštruovanej budove, odporúčame informovať sa na detaily rekonštrukcie. Teda či boli menené zásadné prvky, ktoré na prvý pohľad nie sú viditeľné. Kvalitná rekonštrukcia zvyčajne zahŕňa výmenu zvislých aj ležatých rozvodov vody, stúpacích rozvodov, kanalizácie a plynu, elektroinštalácie v spoločných priestoroch a samotných bytoch. Viditeľnými známkami renovácie je zateplenie, nová fasáda a výmena výťahu. Pri takejto komplexnej oprave sa rieši aj nový zdroj tepla, či už pre celý rekonštruovaný objekt alebo jednotlivo, pre každý byt osobitne. Vďaka takýmto zmenám zaplatíte v zrekonštruovaných bytových domov nižšie poplatky za energie a teplo, ktoré už sú porovnateľné s nákladmi v novostavbách. Za nevýhody pri starších bytových domoch považuje Zajíček hlavne obmedzené možnosti parkovania a limitujúci konštrukčný systém budovy.
 
Inou nespornou výhodou starších bytových domov je ich zaujímavá poloha. Takéto bývanie môžeme zvyčajne nájsť v stabilizovanom území, napríklad v širšom centre mesta, kde už nie je miesto na novú výstavbu. Nehrozí vám žiadne prekvapenie v podobe výstavby novej budovy priamo pred oknami, ktorá bude isto sprevádzaná stavebným hlukom a znečistením. V lokalite máte na dosah ruky dobre fungujúce obchody a zabehnuté služby, v blízkosti sa nachádza zástavka MHD či park so staršími, vyrastenými stromami. Ak niekto uprednostňuje bývanie v centre, je často odkázaný na ponuku starších bytov, ktoré si však držia svoju hodnotu. Najhodnotnejšie nehnuteľnosti sa nachádzajú na miestach, kde už nie je možné pokračovať v zástavbe. Ponuka bytov v centrách miest je preto veľmi obmedzená a záujem o takéto byty je naozaj veľký.
 
Z vymenovaných výhod by som najviac vyzdvihol najmä nižšiu kúpnu cenu oproti cenám v novostavbách, ak sa v lokalite vôbec nejaké nachádzajú alebo dajú postaviť“, dodáva Zajíček. 
 
Ak hľadáte nové bývanie a neviete sa rozhodnúť aký typ bývania je vhodný alebo dostupný pre vás, obráťte sa na našu realitnú kanceláriu XX REAL, radi vám pomôžeme.
 
Zdroj: XX REAL, s.r.o., LEXXUS a.s.,  Ringo.sk
Novinky a aktuality
30.3.20220 Zvažujete kúpu nového bytu? Je lepšia novostavba alebo radšej starší byt? Nekonečná dilema. Bratislava. Možno aj vy patríte medzi ...
14.1.2019 Zvýšia sa v roku 2019 ceny bytov? Rok 2018 sa vyznačoval kontinuálnym rastom cien bývania. V 1. polroku rástli ceny najmä mimo ...
20.11.2018 Ceny bytov lámu rekordy, analytici však bublinu nevidia "Ak v rokoch 2016 a 2017 medziročne stúpli ceny v silných lokalitách ako ...
10.7.2018 Ceny nových bytov v Bratislave naďalej stúpajú BRATISLAVA - Predaju novostavieb sa v druhom štvrťroku tohto roka v Bratislave ...
4.5.2018 KOŠICE ČI PREŠOV. ĽUDIA SÚ TERAZ OCHOTNÍ ZA BYTY PRIPLATIŤ Ceny bytov stúpli za posledné roky o 40 až 60 percent. VÝCHOD. ...
Zoznam
nehnuteľností
Kategória Lokalita
V krátkosti o nás

Aby sme proces získania vašej vysnívanej nehnuteľnosti čo najviac zjednodušili, vytvorili sme nový koncept služieb. Spojili sme služby realitnej kancelárie XX REAL a Hypocentra pod „jednu strechu“. 

Garanciou kvality sú vyše 15-ročné skúsenosti so sprostredkovaním finančných služieb a rovnako silné skúsenosti s realitným trhom.
 
Nestrácajte čas hľadaním, triedením a štúdiom všetkých potrebných informácií. Získajte ponuku financovania a bývania pripravenú presne pre vaše potreby.

Mgr. Ján Migaš