XX REAL - realitná kancelária

Hypocentrum

Bytový dom CAPITIS

IBV - Nábrežie

Chochoľná - Velčice

Obytná zóna Majer

Beckovská Vieska
Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Kúpiť byt so štandardom alebo radšej holobyt?


Bratislava, 8.12.2014 - Záleží od viacerých faktorov, ktoré je potrebné brať do úvahy. Cena za byt so štandardom je síce vyššia, ako za holobyt, avšak pri individuálnom nákupe a realizácii štandardu to kupujúceho vyjde drahšie. Holobyt je zase možné upraviť podľa subjektívnych predstáv.


Nespornou výhodou obstarania bytu so štandardom je bezstarostnosť celého procesu. Kupujúci získa na zariadenie záruku garantovanú developerom a ušetrí čas – štandard totiž musí byť dodaný ešte pred kolaudáciou. Cena za štandard sa v projektoch stredného segmentu pohybuje od 5 000 € do 15 000 € v závislosti od veľkosti bytu. Niekto môže za nevýhodu považovať obmedzenú ponuku materiálov, farebných prevedení či zariaďovacích predmetov. Taktiež časový limit na výber a možnosť len minimálneho, ak vôbec nejakého zásahu do dispozičných úprav. 
Benefitom kúpy bytu bez štandardu – teda ako holobyt - je možnosť úpravy dispozície, ktorá je v zásade obmedzená len statikou a inštalačnými jadrami. Inou devízou je voľnosť výberu materiálov, dekórov, zariaďovacích predmetov, záleží len na rozpočte klienta. Treba si však dať pozor na to, aby sa všetky potrebné zásahy do nosných konštrukcií ohlásili po kolaudácii stavebnému úradu. Takáto zmena musí byť riešená projektom s potrebnými náležitosťami ako statický posudok a projekt. „Nie každý sa vyzná v sfére stavebníctva a architektúry, preto pri individuálnej realizácii úprav a zariaďovania interiéru odporúčame obrátiť sa na interiérového architekta, ktorý zodpovedá za výsledok a nesie záruku za prípadné závady. Treba počítať s tým, že pri individuálnej inštalácii štandardu je cena väčšinou vyššia.“ hovorí Ján Gondžur, z realitnej kancelárie XX REAL.


A ako to bolo v minulosti?


Pred krízou sa výberu a poradenstvu v oblasti štandardného vybavenia detailne venovali klientské centrá, show-roomy, prípadne klienti mohli navštíviť vzorové byty a „vlastnej koži“ vyskúšať rôzne dodávané materiálové prevedenia a zariaďovacie predmety. Takéto rozličné možnosti sa vyskytovali takmer v každom väčšom projekte a v čase realitného boomu prežívali nápor zákazníkov.
Individuálne riešenie interiérov či úprava dispozícii boli bežnou súčasťou služieb poskytovaných developerom. Klienti si vyberali z minimálne troch úrovní štandardov. Od bežného štandardu, nadštandardu až po vyšší nadštandard a podobne odstupňovaných cenových a materiálových balíkov. Solventnejší klienti si mali možnosť vyberať podľa vkusu a kvality. Menej solventní boli radi, ak v základnom balíku dostali dokončený byt a mohli sa nasťahovať.
Veľká variabila možností však, najmä pri väčších projektoch, zapríčiňovala meškanie dodávok a celkové oneskorenie dokončenia stavby. Vplyvom čoraz častejších požiadaviek klientov na odrátanie štandardu, začali developeri ponúkať byty v štádiu holobyt. Klienti si chceli výber a dodanie štandardu manažovať vo vlastnej réžii, navyše neboli tlačení termínmi stavby. Vplyvom toho však v novostavbách nastáva nekontrolovateľný a neovplyvniteľný stavebný ruch, ktorý obyvateľom bytov kúpených v štandarde znepríjemňuje prvé roky a s týmto faktom treba pri kúpe bytu v novostavbe rátať aj v súčasnosti.


Zdroj: realitná kancelária XX REAL, s.r.o.
 

Novinky a aktuality
30.3.20220 Zvažujete kúpu nového bytu? Je lepšia novostavba alebo radšej starší byt? Nekonečná dilema. Bratislava. Možno aj vy patríte medzi ...
14.1.2019 Zvýšia sa v roku 2019 ceny bytov? Rok 2018 sa vyznačoval kontinuálnym rastom cien bývania. V 1. polroku rástli ceny najmä mimo ...
20.11.2018 Ceny bytov lámu rekordy, analytici však bublinu nevidia "Ak v rokoch 2016 a 2017 medziročne stúpli ceny v silných lokalitách ako ...
10.7.2018 Ceny nových bytov v Bratislave naďalej stúpajú BRATISLAVA - Predaju novostavieb sa v druhom štvrťroku tohto roka v Bratislave ...
4.5.2018 KOŠICE ČI PREŠOV. ĽUDIA SÚ TERAZ OCHOTNÍ ZA BYTY PRIPLATIŤ Ceny bytov stúpli za posledné roky o 40 až 60 percent. VÝCHOD. ...
Zoznam
nehnuteľností
Kategória Lokalita
V krátkosti o nás

Aby sme proces získania vašej vysnívanej nehnuteľnosti čo najviac zjednodušili, vytvorili sme nový koncept služieb. Spojili sme služby realitnej kancelárie XX REAL a Hypocentra pod „jednu strechu“. 

Garanciou kvality sú vyše 15-ročné skúsenosti so sprostredkovaním finančných služieb a rovnako silné skúsenosti s realitným trhom.
 
Nestrácajte čas hľadaním, triedením a štúdiom všetkých potrebných informácií. Získajte ponuku financovania a bývania pripravenú presne pre vaše potreby.

Mgr. Ján Migaš