XX REAL - realitná kancelária

Hypocentrum

Bytový dom CAPITIS

IBV - Nábrežie

Chochoľná - Velčice

Obytná zóna Majer

Beckovská Vieska
Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Desať rokov. Za toľko sa vráti investícia

Za vyššie ceny nehnuteľností môžu aj pribúdajúce byty v novostavbách, prezrádza pre HN Michal Zajíček, analytik trhu s realitami.

Ceny nehnuteľností za posledný štvrťrok mierne narástli, a to takmer o pol percenta. Čo vplýva na ich mierny nárast?
Nárast cien pozorujeme iba v segmente sekundárne ponúkaných nehnuteľností. Na sekundárnom trhu však treba podotknúť, že ide o ceny, za ktoré by predávajúci chceli svoje nehnuteľnosti predať. Reálna cena je takmer v každom prípade nižšia. Taktiež je v nej zahrnutá provízia sprostredkovateľa.
 
V čom je podľa vás príčina nárastu cien?
Za postupným nárastom cien na sekundárnom trhu vidíme čoraz vyšší počet bytov v novostavbách, za ktoré si predávajúci, pochopiteľne, pýtajú viac ako pri starších nehnuteľnostiach.
 
Chceme investovať do nehnuteľností. Mohli by ste mi poradiť, aké typy nehnuteľnosti sú najvhodnejšie z dlhodobého hľadiska?
Do bytov sa oplatí investovať v projektoch, ktoré sú situované čo najbližšie k centru. Napríklad v Bratislave ideálne na hranici okresu Bratislava I, respektíve v jeho blízkosti. Cena bytov tu nemusí byť prehnane vysoká a dosiahnuteľná výška nájmu je stále zaujímavá. Vhodným investičným produktom počas uplynulého obdobia boli napríklad projekty Panorama City, Miletičova 5, alebo projekt byty Stromová.
 
Ktoré faktory by sme mali zvážiť pri kúpe bytu či domu?
Z hľadiska faktorov, ktoré pri investovaní odporúčame zvážiť, je v prvom rade lokalita. Ideálne ľahko dostupné centrum, samozrejme, cena verzus dosiahnuteľný nájom, parkovanie, balkón alebo iný exteriér, kvalita a vybavenie bytu. Netreba zabúdať ani na poplatky za energie – najmä za teplo, ktoré tvoria najväčšiu položku pri bývaní.
 
Podľa vašich skúseností preferujú ľudia skôr novostavby či staršie byty, do ktorých musia v budúcnosti ešte investovať?
Preferencia je jednoznačne v prospech novostavieb. Na druhej strane, pre mnohých kupujúcich je dostupnejšia kúpa staršej nehnuteľnosti v porovnaní s novostavbou, aj v prípade, že potrebuje rekonštrukciu.
 
Do ktorého typu nehnuteľností by ste vy osobne investovali svoje peniaze?
Napríklad dvojizbový byt, asi 50 štvorcových metrov, v širšom centre Bratislavy, približne za 80- až 90-tisíc eur. 
 
Ak chceme na nehnuteľnosti zarobiť, ako to urobiť? Kúpiť nehnuteľnosť, prenajať či ju ďalej predať?
V najbližších rokoch nepredpokladám výrazný nárast cien bytov. V súčasnosti je pri cenách bytov a štandardnej výške nájmov možné očakávať návratnosť investície približne do 10  rokov. Vhodná je aj investícia do pôdy, respektíve stavebných pozemkov.
 
Originál článku tu
Novinky a aktuality
30.3.20220 Zvažujete kúpu nového bytu? Je lepšia novostavba alebo radšej starší byt? Nekonečná dilema. Bratislava. Možno aj vy patríte medzi ...
14.1.2019 Zvýšia sa v roku 2019 ceny bytov? Rok 2018 sa vyznačoval kontinuálnym rastom cien bývania. V 1. polroku rástli ceny najmä mimo ...
20.11.2018 Ceny bytov lámu rekordy, analytici však bublinu nevidia "Ak v rokoch 2016 a 2017 medziročne stúpli ceny v silných lokalitách ako ...
10.7.2018 Ceny nových bytov v Bratislave naďalej stúpajú BRATISLAVA - Predaju novostavieb sa v druhom štvrťroku tohto roka v Bratislave ...
4.5.2018 KOŠICE ČI PREŠOV. ĽUDIA SÚ TERAZ OCHOTNÍ ZA BYTY PRIPLATIŤ Ceny bytov stúpli za posledné roky o 40 až 60 percent. VÝCHOD. ...
Zoznam
nehnuteľností
Kategória Lokalita
V krátkosti o nás

Aby sme proces získania vašej vysnívanej nehnuteľnosti čo najviac zjednodušili, vytvorili sme nový koncept služieb. Spojili sme služby realitnej kancelárie XX REAL a Hypocentra pod „jednu strechu“. 

Garanciou kvality sú vyše 15-ročné skúsenosti so sprostredkovaním finančných služieb a rovnako silné skúsenosti s realitným trhom.
 
Nestrácajte čas hľadaním, triedením a štúdiom všetkých potrebných informácií. Získajte ponuku financovania a bývania pripravenú presne pre vaše potreby.

Mgr. Ján Migaš