XX REAL - realitná kancelária

Hypocentrum

Bytový dom CAPITIS

IBV - Nábrežie

Chochoľná - Velčice

Obytná zóna Majer

Beckovská Vieska
Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Čo zvažovať pri kúpe väčšieho bytu?

 
Pri zvažovaní nadobudnutia bývania pre väčšie rodiny má kupujúci, ak je rozhodujúcim faktorom porovnateľná cena, na výber zväčša z niekoľkých možností. Bývanie vo väčšom byte v meste alebo prímestské bývanie v rodinnom dome. Záleží od preferencií a životného štýlu. Ak sa kupujúci rozhodne pre bývanie v meste, mal by brať do úvahy nasledujúce informácie.
 
PONUKA A DOPYT
V rokoch 2007 – 2009 bola ponuka štvor- až päťizbových bytov v nových projektoch úplne bežná. Najmä vo väčších projektoch tvorili veľké byty od 20% do 30%, výnimočne až 50% ponuky.  V súčasnosti je ponuka štvor- a päťizbových či mezonetových bytov v nových bratislavských projektoch obmedzenejšia ako v minulosti, dokonca vo viacerých nových projektoch nie je zastúpená vôbec. Aktuálny stav je odzrkadlením slabnúceho dopytu po takejto forme bývania. Veľké byty sa stavajú menej, na druhej strane sú oveľa dlhšie užívané jedným majiteľom v porovnaní s menšími kategóriami bytov. Z tohto dôvodu je aj na sekundárnom trhu ponuka štvor- a päťizbových bytov obmedzená na rozdiel od ponuky bytov menších kategórií.
 
CENA
Pri rozhodovaní o kúpe nehnuteľnosti klient stále veľmi citlivo reaguje na cenu. Až následne zvažuje ostatné faktory ovplyvňujúce výber nového bývania, teda lokalitu a atraktivitu okolitého prostredia či jeho dostupnosť. Ak sa klient rozhodne investovať do mestského bývania v podobe veľkometrážneho bytu, musí rátať aj s vyššou nadobúdacou cenou. Na sekundárom trhu sa cena za štvorizbové byty pohybuje od hranice 90 000 EUR a päťizbových od 130 000 EUR, pri novostavbách treba rátať s cenou od 150 000 EUR za štvorizbové a 180 000 EUR za päťizbové byty. Pri cene veľa záleží od lokality, byty s nižšími cenami sa spravidla nachádzajú v okrajových štvrtiach mesta.
 
BENEFITY
Pri nových projektoch je nevýhodou jednoznačne nadobúdacia cena, na druhej strane treba brať do úvahy  niekoľko výhod. Napríklad umiestnenie; byty sa zväčša nachádzajú na najvyšších podlažiach (výhoda – výhľady, veľká terasa), resp. na prízemiach, majú k dispozícii terasy alebo predzáhradky (alternatíva k rodinnému domu, radovému domu). Doplnkový exteriér má pri týchto nehnuteľnostiach vysokú užívateľskú hodnotu a strešné byty patria k tým najžiadanejším.  Vďaka používaniu nových technológií a materiálov sú byty v novostavbách energeticky úspornejšie a generujú podstatne nižšie prevádzkové náklady, ako v prípad starších nerekonštruovaných bytových domov. Spoločné priestory sú veľmi príjemné a vlastník už nemusí robiť dodatočné úpravy, prerábky a nevyhnutné opravy, ktoré sú pri starších nehnuteľnostiach takmer vždy nevyhnutné. Pri nových projektoch je vyriešená aj situácia s dostatočným počtom parkovacích miest. Častokrát majú záujemcovia o bývanie na výber parkovanie v rôznych cenových úrovniach v závislosti od toho, či sú umiestnené vonku alebo ide o garážové státia, ktoré predstavujú drahšiu alternatívu. 
 
LOKALITA
V prevažnej miere takéto byty kupujú väčšie rodiny s deťmi, pri lokalite preto očakávajú, že bude poskytovať rôznorodú a atraktívnu občiansku vybavenosť. Kupujúci posudzujú úroveň aj blízkosť zdravotníckych služieb, pestrosť výberu škôl a škôlok, príjemnosť okolitého prostredia – množstvo zelene, parky, dostupnosť do centra či práce autom alebo MHD. 
 
ŽIVOTNÝ ŠTÝL
V neposlednom rade vstupuje do hry preferencia životného štýlu. Veľkometrážne byty uprednostnia ľudia,  pre ktorých je dôležité zázemie a blízkosť diania v meste, obchody, reštaurácie, banky, ponuka športových a záujmových aktivít pre deti, väčšia miera anonymity,  nízka miera zainteresovanosti do starostlivosti o budovu alebo čas strávený cestovaním do práce.
 
Autor článku: Ing. arch. Michal Zajíček, analytik spoločnosti LEXXUS
Zdroj: LEXXUS, a.s., XX REAL, s.r.o.
Novinky a aktuality
30.3.20220 Zvažujete kúpu nového bytu? Je lepšia novostavba alebo radšej starší byt? Nekonečná dilema. Bratislava. Možno aj vy patríte medzi ...
14.1.2019 Zvýšia sa v roku 2019 ceny bytov? Rok 2018 sa vyznačoval kontinuálnym rastom cien bývania. V 1. polroku rástli ceny najmä mimo ...
20.11.2018 Ceny bytov lámu rekordy, analytici však bublinu nevidia "Ak v rokoch 2016 a 2017 medziročne stúpli ceny v silných lokalitách ako ...
10.7.2018 Ceny nových bytov v Bratislave naďalej stúpajú BRATISLAVA - Predaju novostavieb sa v druhom štvrťroku tohto roka v Bratislave ...
4.5.2018 KOŠICE ČI PREŠOV. ĽUDIA SÚ TERAZ OCHOTNÍ ZA BYTY PRIPLATIŤ Ceny bytov stúpli za posledné roky o 40 až 60 percent. VÝCHOD. ...
Zoznam
nehnuteľností
Kategória Lokalita
V krátkosti o nás

Aby sme proces získania vašej vysnívanej nehnuteľnosti čo najviac zjednodušili, vytvorili sme nový koncept služieb. Spojili sme služby realitnej kancelárie XX REAL a Hypocentra pod „jednu strechu“. 

Garanciou kvality sú vyše 15-ročné skúsenosti so sprostredkovaním finančných služieb a rovnako silné skúsenosti s realitným trhom.
 
Nestrácajte čas hľadaním, triedením a štúdiom všetkých potrebných informácií. Získajte ponuku financovania a bývania pripravenú presne pre vaše potreby.

Mgr. Ján Migaš