XX REAL - realitná kancelária

Hypocentrum

Bytový dom CAPITIS

IBV - Nábrežie

Chochoľná - Velčice

Obytná zóna Majer

Beckovská Vieska
Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Čo stojí za úspechom v predaji niektorých rezidenčných projektov

 
Získať hypotéku do výšky 100% hodnoty kupovanej nehnuteľnosti nie je v súčasnosti až taký problém. Úrokové sadzby klesajú pod 3% a bývanie sa tak stáva dostupnejším pre čoraz viac ľudí. Hlad po novom bývaní nie je nasýtený, napriek tomu, že do ponuky pribúdajú stále nové projekty.
 
V Bratislave je aktuálne voľných menej ako 2 600 bytov v novostavbách. Počet voľných bytov v dokončených projektoch kontinuálne klesá už päť kvartálov po sebe. V čom spočíva úspech a oživenie rezidenčného trhu? Bude pokračovať aj naďalej? Pýtali sme sa analytika trhu s nehnuteľnosťami, Ing. arch. Michala Zajíčka.
 
Základom úspechu pri predaji je dobre nastavený produkt a dôveryhodnosť developera overená skúsenosťou. Hoci cena stále zostáva najdôležitejší atribút, ktorý „de facto“ rozhodne o kúpe, záujemcu o nové bývanie môže pozitívne ovplyvniť pro-klientsky orientovaný prístup developera. Mám na mysli splnenie očakávaní a požiadaviek klientov, nielen čo sa týka kvality samotných stavieb, ale aj dispozičných riešení bytov a spoločných priestorov.  Klienti sa rozhodujú na základe lokality, občianskej vybavenosti, dopravnej dostupnosti, úrovne prostredia, ale aj celkovej atraktivity architektúry, hovorí Michal Zajíček.
 
Častokrát stojí za úspechom niektorých projektov skutočnosť, že v danej lokalite nemajú žiadnu konkurenciu, čoho príkladom je aj projekt Forest Park pri Železnej Studničke, ktorý sa vypredal ešte pred kolaudáciou. Z môjho pohľadu ide na krízou ovplyvnenom trhu o úspech.  Forest Park napĺňal predstavu toho, čo je aktuálne v Bratislave záujem.
 
Aké bývanie je najvyhľadávanejšie?
 
Najžiadanejším je dvojizbový byt, ideálne s výmerou do 50 m2. Balkón a parkovanie v  projekte sú už nevyhnutnou súčasťou. Spravidla poslednými bytmi, ktoré zostávajú v ponuke sú práve byty, ktoré nedisponujú balkónom či lodžiou. Kým v minulosti boli vyhľadávanejšími priestranné byty, a to aj v prípade menej izbových kategórií bytov, v súčasnosti sú vzhľadom na výhodnejšiu koncovú cenu obľúbenými menšie výmery s ohľadom na normou odporúčané veľkosti jednotlivých miestností a samozrejme na ich zariaditeľnosť a pohodlné užívanie. Dá sa povedať, že najpredávanejšie byty sa výmerami priblížili panelákovým bytom z 80-tych rokov minulého storočia. K úspešnému a rýchlemu predaju projektov pomáha dodržiavane termínov výstavby, klienti sledujú ako rýchlo pribúda hrubá stavba. Vtedy sa spravidla začína najvyšší záujem o kúpu. Ide o okamih, kedy je možné uskutočniť prvé obhliadky, stavba už nadobúda reálnejšie kontúry.
 
Byty v projekte typu Forest Park sú kupované prevažne so zámerom vlastného užívania. Do bytov sa oplatí investovať projektoch, ktoré sú situované čo najbližšie k centru. Ideálne na hranici okresu BA I, respektíve v jeho blízkosti. Cena bytov tu nemusí byť prehnane vysoká a dosiahnuteľná výška nájmu je stále zaujímavá. Vhodným investičným produktom počas uplynulého obdobia boli napríklad projekty Panorama City, Miletičova 5 alebo projekt byty Stromová.
 
Autor: Ing. arch. Michal Zajíček, analytik trhu nehnuteľností
 
 
Originál článku tu
Novinky a aktuality
30.3.20220 Zvažujete kúpu nového bytu? Je lepšia novostavba alebo radšej starší byt? Nekonečná dilema. Bratislava. Možno aj vy patríte medzi ...
14.1.2019 Zvýšia sa v roku 2019 ceny bytov? Rok 2018 sa vyznačoval kontinuálnym rastom cien bývania. V 1. polroku rástli ceny najmä mimo ...
20.11.2018 Ceny bytov lámu rekordy, analytici však bublinu nevidia "Ak v rokoch 2016 a 2017 medziročne stúpli ceny v silných lokalitách ako ...
10.7.2018 Ceny nových bytov v Bratislave naďalej stúpajú BRATISLAVA - Predaju novostavieb sa v druhom štvrťroku tohto roka v Bratislave ...
4.5.2018 KOŠICE ČI PREŠOV. ĽUDIA SÚ TERAZ OCHOTNÍ ZA BYTY PRIPLATIŤ Ceny bytov stúpli za posledné roky o 40 až 60 percent. VÝCHOD. ...
Zoznam
nehnuteľností
Kategória Lokalita
V krátkosti o nás

Aby sme proces získania vašej vysnívanej nehnuteľnosti čo najviac zjednodušili, vytvorili sme nový koncept služieb. Spojili sme služby realitnej kancelárie XX REAL a Hypocentra pod „jednu strechu“. 

Garanciou kvality sú vyše 15-ročné skúsenosti so sprostredkovaním finančných služieb a rovnako silné skúsenosti s realitným trhom.
 
Nestrácajte čas hľadaním, triedením a štúdiom všetkých potrebných informácií. Získajte ponuku financovania a bývania pripravenú presne pre vaše potreby.

Mgr. Ján Migaš