XX REAL - realitná kancelária

Hypocentrum

Bytový dom CAPITIS

IBV - Nábrežie

Chochoľná - Velčice

Obytná zóna Majer

Beckovská Vieska
Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Balkóny, loggie a terasy - všetko, čo by vás mohlo zaujímať

Sú uprednostňované priestory s väčšou výmerou, pretože častou požiadavkou je možnosť umiestnenia vonkajšieho sedenia. Nájdu sa však aj také byty, ktoré takouto plochou nedisponujú, ale je ich oveľa menej, ako v minulosti.


Kupujúci si všímajú nielen veľkosť, ale aj vhodnú orientáciu. V priemere sa veľkosť balkónov či loggií pohybuje od 2,5 – 10 m2. Medzi balkónom a loggiou je rozdiel v tom, že balkón je vystúpený, akoby prilepený na fasádu, pričom loggia je zapustená do budovy a tým pádom je lepšie chránená proti vetru a čiastočne aj dažďu. Najmä pri väčších bytoch, najčastejšie umiestnených na vyšších, ustúpených podlažiach sa nachádzajú strešné terasy, ktorých rozloha je niekedy väčšia, ako samotná úžitková plocha bytu, čo vlastník vníma ako pridanú hodnotu bytu v podobe relaxačnej či oddychovej zóny.

Balkóny, loggie či terasy tvoria príslušenstvo bytu a teda sú vo vlastníctve majiteľa bytu. Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov sa ich plocha nezapočítava do podlahovej plochy bytu avšak pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava 1/4 z ich plochy. Väčšie opravy ako napríklad zatepľovanie, úpravy na fasáde či opravy funkčných vád na konštrukcii, ktoré spôsobujú zatekanie, sa hradia z fondu prevádzky, údržby a opráv. Individuálne úpravy ako napríklad zasklievanie, si realizuje majiteľ vo vlastnej réžii.

Ak teda majitelia uvažujú o zasklení, mali by vedieť, že zodpovedajú za všetky stavebné úpravy a zásahy, ktoré vykonajú. Nazasklenie alebo vymurovanie sú potrebné rôzne povolenia. V prvom rade súhlas od spoločenstva vlastníkov bytov, resp. väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ale netreba zabudnúť ani na povolenie od stavebného úradu. Ten rozhodne o tom, či stačí ohlasovacia povinnosť alebo treba aj stavebné povolenie. Preto odporúčame pri plánovaní akýchkoľvek stavebných úprav preveriť tieto skutočnosti na príslušnom stavebnom úrade, dodáva Katarína Dorn.

V súčasnosti sa dá pomôcť aj bytu, ktorý balkón nemá. Existujú možnosti, kedy sa balkón dá buď zväčšiť, a to až o 150 cm alebo dokonca namontovať nový. Ide o tzv. závesné oceľové konštrukcie, ktoré umožňujú balkón namontovať na budovy, kde dosiaľ neboli. Samozrejme s ohľadom na statiku a možnosti umiestnenia takýchto balkónov na fasádu.

Autor: Mgr. Ing. Katarína Dorn, obchodná riaditeľka LEXXUS
Zdroj: Interné štatistiky LEXXUS

 

Novinky a aktuality
30.3.20220 Zvažujete kúpu nového bytu? Je lepšia novostavba alebo radšej starší byt? Nekonečná dilema. Bratislava. Možno aj vy patríte medzi ...
14.1.2019 Zvýšia sa v roku 2019 ceny bytov? Rok 2018 sa vyznačoval kontinuálnym rastom cien bývania. V 1. polroku rástli ceny najmä mimo ...
20.11.2018 Ceny bytov lámu rekordy, analytici však bublinu nevidia "Ak v rokoch 2016 a 2017 medziročne stúpli ceny v silných lokalitách ako ...
10.7.2018 Ceny nových bytov v Bratislave naďalej stúpajú BRATISLAVA - Predaju novostavieb sa v druhom štvrťroku tohto roka v Bratislave ...
4.5.2018 KOŠICE ČI PREŠOV. ĽUDIA SÚ TERAZ OCHOTNÍ ZA BYTY PRIPLATIŤ Ceny bytov stúpli za posledné roky o 40 až 60 percent. VÝCHOD. ...
Zoznam
nehnuteľností
Kategória Lokalita
V krátkosti o nás

Aby sme proces získania vašej vysnívanej nehnuteľnosti čo najviac zjednodušili, vytvorili sme nový koncept služieb. Spojili sme služby realitnej kancelárie XX REAL a Hypocentra pod „jednu strechu“. 

Garanciou kvality sú vyše 15-ročné skúsenosti so sprostredkovaním finančných služieb a rovnako silné skúsenosti s realitným trhom.
 
Nestrácajte čas hľadaním, triedením a štúdiom všetkých potrebných informácií. Získajte ponuku financovania a bývania pripravenú presne pre vaše potreby.

Mgr. Ján Migaš